Rzeczpospolita Czytelników; 12.01.03
Umowa o pracę, zlecenia, a może o dzieło?
Po ostatnich zmianach kodeksu pracy powstały wątpliwości, czy obecnie jest dopuszczalne zatrudnianie osób na umowy cywilnoprawne (zlecenia, o dzieło, kontrakty menedżerskie). Oczywiście, że tak. Kiedy jednak lepiej podpisać umowę o pracę, a kiedy - cywilnoprawną? Czym one się od siebie różnią? Te i inne wątpliwości czytelników podczas czwartkowego dyżuru ekspertów wyjaśniali: IWONA JAROSZEWSKA-IGNATOWSKA, dyrektor działu prawnego firmy SEKA S A, oraz ANDRZEJ RADZISŁAW, specjalista w Departamencie Ubezpieczeń i Składek w centrali ZUS. Oto relacja:
Pracuję w szkole na pełnym etacie jako nauczyciel wychowania sportowego. Chciałbym sobie dorobić w klubie sportowym jako trener. Zajęcia prowadziłbym dwa razy tygodniowo po dwie godziny. Czy mogę zawrzeć z klubem umowę zlecenia? A może musi to być umowa o pracę? Jakie postanowienia w niej zamieścić?
Trenowanie może być przedmiotem umowy zlecenia. Jak wynika z istoty tego zawodu, trener - niewątpliwie - nie jest tak ściśle uzależniony od klubu jak pracownik. Ma np. dużą swobodę wyboru metod szkolenia zawodników. Nie można tu zatem mówić o podporządkowaniu pracowniczym.
Nie widzę zatem przeszkód, aby w tej sytuacji czytelnik podpisał z klubem sportowym umowę zlecenia. Radzę jednak zwrócić szczególną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta