Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy polityka może być uczciwa?

11 stycznia 2003 | Plus Minus | AK
źródło: Nieznane

MIĘDZY NAIWNOŚCIĄ A PRAGMATYZMEM

Czy polityka może być uczciwa?

RYS. JANUSZ KAPUSTA

ALEKSANDER KWAśNIEWSKI

"Ci, którzy chcieliby traktować politykę i moralność rozdzielnie, nigdy nie zrozumieją ani jednej, ani drugiej". Zgadzam się z tymi słowami Jana Jakuba Rousseau. Uprawianie polityki nie tylko można, lecz koniecznie trzeba pogodzić z imperatywem uczciwości.

Ale czym jest uczciwość lub jej brak u polityka? Czy polityk w ogóle może być uczciwy? To pytanie dotyka istoty demokracji. Tam, gdzie wyborcy uznali polityków za ludzi nieuczciwych, rozkwitają antydemokratyczne ruchy. Zarazem jednak każdy polityk wie, że wieloznaczność i kompromis na ogół wygrywają z uniwersalnymi prawdami. Niekiedy trzeba wybrać mniejsze zło. Nie zawsze można kierować się zwykłymi normami przyzwoitości i słuszności - ale bynajmniej nie dlatego, że w polityce liczą się jedynie cynizm i hipokryzja.

Dyletant, hazardzista i fanatyk

Rozważmy, na przykład, postać mistrza wieloznaczności księcia de Talleyrand. O Talleyrandzie, człowieku przekupnym, zdradzającym swych kolejnych panów, mówiono, że nie sprzedał rodzonej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2820

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament