Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Może rada budżetowa

11 stycznia 2003 | Publicystyka, Opinie | WP

Propozycja nowego podejścia do kontrolowania polityki fiskalnej

Może rada budżetowa

Podczas toczącej się w Unii Europejskiej dyskusji o konieczności reformy paktu stabilizacji i wzrostu pojawiła się propozycja całkowitej zmiany podejścia do kontroli polityki fiskalnej. Dotyczy ona wprowadzenia krajowych niezależnych instytucji odpowiedzialnych za ustalanie wielkości deficytu budżetowego.

Wydaje się mało prawdopodobne, aby UE zdecydowała się w najbliższej przyszłości na przyjęcie tego pomysłu, być może jednak warto rozważyć wprowadzenie takiej "rady budżetowej" w Polsce.

Czym miałaby być taka rada? Według autora tej propozycji, profesora Charlesa Wyplosza, miałaby ona jedno zasadnicze zadanie - dbałość o poziom długu publicznego. Cel ten byłby określony w perspektywie kilku lat. Zasadniczym instrumentem działania rady byłoby ustalanie dopuszczalnego poziomu deficytu (bądź nadwyżki) budżetowego na dany rok. Przy podejmowaniu decyzji rada brałaby pod uwagę wiele czynników, takich jak aktualny stan zadłużenia państwa, koniunktura gospodarcza, rządowe plany dużych reform itp. Rada składałaby się z uznanych ekspertów w dziedzinie polityki budżetowej i musiałaby mieć możliwość monitorowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2820

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament