Wyboista droga do dobrego rządzenia
Wyboista droga do dobrego rządzenia
DEVESH KAPUR
Korupcja to jeden z charakterystycznych problemów Afryki. Jest także kluczową kwestią zbliżających się wyborów prezydenckich w Nigerii, ponieważ prezydent Obasanjo przegrał ambitną walkę o jej zahamowanie. A przecież wiatr globalizacji miał porwać pajęczyny łapówkarstwa.
Usunąć państwo ze sfery bezpośredniej działalności gospodarczej i ograniczyć jego uprawnienia do uznaniowych decyzji - oto recepta na podniesienie efektywności ekonomicznej i poprawę sposobu rządzenia, zalecana od lat krajom rozwijającym się. Otwarcie gospodarek dla międzynarodowej konkurencji i inwestycji ma zdyscyplinować rządy, ponieważ światowy kapitał finansowy będzie im patrzeć na ręce.
Nie ulega wątpliwości, że zmniejszenie liczebności aparatu rządowego i jego uprawnień ma swoje zalety. Przykład Ugandy wskazuje, że taki zabieg może szybko przynieść korzyści. Jednak w większości krajów nie doszło ani do ograniczenia urzędniczej korupcji, ani do znacznej poprawy sposobu rządzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta