Wstrząs kontrolowany
Wstrząs kontrolowany
RYS. JANUSZ KAPUSTA
Są dla Polski rzeczy ważniejsze od wyjaśnienia sprawy Rywina. Nie mam na myśli przytulenia się do Unii Europejskiej. To zabrzmi jak paradoks, ale postaram się wykazać, że kraj można wprowadzić na ścieżkę rozwoju, tylko rezygnując z wyjaśnienia sprawy Rywina (i wielu podobnych).
Polska ma przed sobą (uwaga intelektualiści - piszę w uproszczeniu) tylko trzy możliwe scenariusze: dalsze gnicie, wstrząs kontrolowany albo niekontrolowane konwulsje ? la Lepper. Jeśli nie przejdziemy fazy oczyszczającego wstrząsu (samo włączenie do Unii Europejskiej gnicia nie powstrzyma), rozwój jest niemożliwy. Potrzebna jest ucieczka do przodu. Tak, powinniśmy wybrać przyszłość, ale nie drogą powołania partii centrum. Potrzebne są głębokie instytucjonalne zmiany społeczne, które nadadzą wstrząsowi rozwojowy, a nie destrukcyjny charakter.
Zmiany muszą być kompleksowe i sięgać rdzenia mechanizmów, które utrwalają antyrozwojowe interesy. Z socjologicznego punktu widzenia zmiany - aby były skuteczne - muszą obejmować dwa wymiary: łączyć przekształcenia instytucji z symbolicznym przełomem, niezbędnym dla obywatelskiej mobilizacji. Nie zadziała program reform pozbawiony szerszej wizji.
Poniżej zarysuję kluczowe elementy pakietu dla Polski - w kolejności ich znaczenia, niekoniecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta