Coraz bliżej Bagdadu
Coraz bliżej Bagdadu
(C) REUTERS
Mapa
Żołnierze koalicji posuwają się w kierunku stolicy Iraku. Według planów mają tam dotrzeć za dwa, trzy dni. Miasto jest intensywnie bombardowane: w piątek spadło na nie 320 pocisków Tomahawk.
BASRA
Drugie co do wielkości miasto Iraku (620 tysięcy mieszkańców), z którego kiedyś - jak głosi legenda - wyruszył w swe dalekie podróże Sindbad Żeglarz. Jego imieniem nazwano nawet wyspę na rzece Szatt al-Arab, na której brzegu leży Basra, główny iracki port rzeczny i morski.
Zwane często "Wenecją Wschodu" miasto leży w pobliżu licznych pól naftowych około stu kilometrów od Zatoki Perskiej i jest głównym centrum rafineryjnym Iraku. Otaczają je też gigantyczne gaje palm daktylowych. Dzięki nim Basra zawsze była centrum przerobu i eksportu daktyli.
Jako obóz warowny założył ją w 638 roku kalif Omar. Nazwa ma pochodzić od rodzaju białego kamienia, z którego miasto zostało zbudowane. Bardzo szybko Basra stała się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i kulturalnych kraju. Tu miała siedzibę pierwsza akademia muzułmańska i narodziła się proza arabska. Prawdopodobnie tutaj opracowano pierwsze zbiory...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta