Związywanie rąk przyszłej Radzie
Związywanie rąk przyszłej Radzie
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
ANDRZEJ WOJTYNA
Opublikowany przez Radę Polityki Pieniężnej ważny dokument programowy zawiera wiele rzeczowych argumentów i będzie prawdopodobnie służył jako jeden z głównych punktów odniesienia w dyskusji nad przyszłą polityką pieniężną. Chociaż jednak jest on wyraźnie lepszy niż wiele poprzednich, to i tak budzi dużo pytań i wątpliwości.
Pierwsza z nich dotyczy motywów, jakimi kierowała się RPP, przygotowując nową strategię średniookresową o otwartym horyzoncie czasowym. Janusz Jankowiak ("Rz" z 27 lutego) określa ten dokument jako "kłopotliwy testament Rady", choć nie wyjaśnia do końca, dla kogo i dlaczego jest on kłopotliwy. Sama RPP podaje cztery istotne powody, dla których zdecydowała się przygotować "Strategię", ale - moim zdaniem - pomija milczeniem najważniejszy. Otóż, chodzi jej (a w każdym razie - powinno chodzić) przede wszystkim o "związanie rąk" swoim następcom. W ten sposób obecna RPP, przekonana, że dobrze spełniła swoje zadanie, wydłuża niejako swoją kadencję. Z punktu widzenia zapewnienia ciągłości działań jest to zabieg słuszny, często zresztą uwzględniany w modelach teoretycznych, konstruowanych na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta