Niepogodzeni
Niepogodzeni
Żołnierze zgrupowania Józefa Kurasia "Ognia" z oddziału "Jastrzębia"
FOT. (C) "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI"
Ginęli w walce. Byli podstępnie zabijani. Wybierali samobójstwo zamiast aresztowania przez UB. Wykonywano na nich wyroki śmierci w więzieniach Polski Ludowej. Tylko nielicznym udało się ujść represjom. Dziesiątki ich zdjęć - żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego - składają się na okazały album "Żołnierze wyklęci".
Drugie, poprawione i uzupełnione wydanie liczy ponad 500 stron, o 200 więcej niż pierwsze. Zdjęciom towarzyszą życiorysy. Album pełni więc również rolę słownika biograficznego. Wśród nich są ci najsłynniejsi - Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", Hieronim Dekutowski "Zapora", Jan Tabortowski "Bruzda", Józef Kuraś "Ogień".
"Są nadal wyklęci" - piszą wydawcy albumu o żołnierzach antykomunistycznego podziemia zbrojnego po 1944 roku. Rzeczywiście, wprawdzie nie ciąży już na nich piętno bandytów, którym zostali naznaczeni w czasach Polski Ludowej, lecz nie stali się powszechnie znanymi i akceptowanymi bohaterami. Ten stan rzeczy, jak czytamy we wstępie, wynika z kilku powodów. Z wiedzą o żołnierzach antykomunistycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta