Globalizacja i migracje pracowników
Globalizacja i migracje pracowników
BRIGITTE GRANVILLE
Migracja stanowi ten aspekt globalizacji, o którym niechętnie się mówi. Zwolennicy globalizacji prześlizgują się nad tym problemem w obawie, że jego poruszenie wywoła nacjonalistyczne reakcje. Poważni przeciwnicy globalizacji również go unikają, bojąc się, że zostaną nazwani rasistami albo ludźmi nieczułymi na potrzeby najbiedniejszych.
To milczenie jest nieszczere; co więcej, może być niebezpieczne. W teorii integracja gospodarcza w skali globalnej prowadzi do powstania świata, w którym rynki towarów, usług, a także kapitału i pracy są całkowicie połączone. Wiele z tych rynków rzeczywiście otwiera się dziś w coraz większym stopniu (choć niektóre, przede wszystkim rynek rolny, nadal objęte są protekcjonizmem), jednak integracja rynku pracy pozostaje na uboczu procesów globalizacyjnych.
I nie ma się co dziwić. Przez stulecia rządy zajmowały się ochroną "swoich" biednych i niewykwalifikowanych pracowników przed konkurencją imigrantów. Tę ochronę oczywiście szybko zarzucano, jeśli kraj stawał się bogaty i miejscowi pracownicy nie chcieli wykonywać czarnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta