Jak wybierają europejskie demokracje
Jak wybierają europejskie demokracje
- Wielka Brytania
- Francja
- Włochy
- Niemcy
"Rzeczpospolita" opublikowała 15 marca apel do prezydenta RP o zmianę ordynacji wyborczej na większościową i wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Siedemdziesięciu dwóch intelektualistów, ludzi nauki, kultury, sztuki, środowisk biznesowych (lista stale się wydłuża) wskazało, że polski system polityczny jest pogrążony w głębokim kryzysie, a partie przypominają bardziej związki zawodowe polityków niż organizacje obywateli przejętych losem wspólnoty.
- Nie ma cudownego sposobu, który z dnia na dzień zaowocuje naprawą Rzeczypospolitej - napisali sygnatariusze - są jednak kroki, jakie można i trzeba podjąć zaraz. Należy do nich zmiana trybu, w jakim obywatele wybierają swoich przedstawicieli, czyli ordynacji.
Obecnie wybór ów oddaje ona w ręce partyjnych funkcjonariuszy. Trzeba im tę możliwość decydowania odebrać i oddać obywatelom. Sprawdzoną w najlepiej funkcjonujących demokracjach świata drogą do tego celu jest ordynacja oparta na jednomandatowych okręgach wyborczych i głosowaniu większościowym, według zasady jeden okręg wyborczy - jeden poseł. Ludzie odzyskają wówczas, wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta