Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna czy pokój

22 marca 2003 | Plus Minus | WP
źródło: AFP FILES
źródło: Nieznane
źródło: Fotoarchiwum

POKOLENIE '68 WOBEC WOJNY W IRAKU

Wolność czy pokój

WOJCIECH PIĘCIAK

Andre Glucksmann

(C) EPA

György Konréd

FOT. JACEK DOMIŃSKI

Wolf Biermann

(C) BEW

Jeden jest Niemcem, drugi Węgrem, trzeci Francuzem. Różnią ich profesje i biografie. Co łączy? Byli "dziećmi holokaustu" i szli w życiu pod prąd. Także dziś, gdy występują przeciw pacyfistom i za wojną z Husajnem. Łączy ich coś jeszcze: gdy bard NRD-owskiej opozycji Wolf Biermann, węgierski pisarz György Konréd i francuski filozof André Glucksmann tłumaczą, dlaczego krytykują pacyfizm, odwołują się do własnego doświadczenia totalitaryzmu.

Tamtej niedzieli, 2 marca, kiedy spadochroniarze 101. Dywizji Powietrznodesantowej - spadkobiercy elitarnej jednostki, która poniosła ogromne straty podczas II wojny światowej w Normandii, pod Arnhem i w Ardenach, a potem walczyła na pierwszej linii w "Pustynnej Burzy" w 1991 r. - żegnali się z rodzinami przed wyjazdem nad Zatokę Perską, kilka tysięcy kilometrów dalej wiedeński Teatr Ludowy (Volkstheater) pękał w szwach. Zasiadający na scenie rozczochrany filozof podniesionym głosem opowiadał o nihilizmie Zachodu i przyzwoleniu, jakie daje on bezprawiu - kiedyś w Bośni i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2880

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament