Wojna czy pokój
Wolność czy pokój
WOJCIECH PIĘCIAK
Andre Glucksmann
(C) EPA
György Konréd
FOT. JACEK DOMIŃSKI
Wolf Biermann
(C) BEW
Jeden jest Niemcem, drugi Węgrem, trzeci Francuzem. Różnią ich profesje i biografie. Co łączy? Byli "dziećmi holokaustu" i szli w życiu pod prąd. Także dziś, gdy występują przeciw pacyfistom i za wojną z Husajnem. Łączy ich coś jeszcze: gdy bard NRD-owskiej opozycji Wolf Biermann, węgierski pisarz György Konréd i francuski filozof André Glucksmann tłumaczą, dlaczego krytykują pacyfizm, odwołują się do własnego doświadczenia totalitaryzmu.
Tamtej niedzieli, 2 marca, kiedy spadochroniarze 101. Dywizji Powietrznodesantowej - spadkobiercy elitarnej jednostki, która poniosła ogromne straty podczas II wojny światowej w Normandii, pod Arnhem i w Ardenach, a potem walczyła na pierwszej linii w "Pustynnej Burzy" w 1991 r. - żegnali się z rodzinami przed wyjazdem nad Zatokę Perską, kilka tysięcy kilometrów dalej wiedeński Teatr Ludowy (Volkstheater) pękał w szwach. Zasiadający na scenie rozczochrany filozof podniesionym głosem opowiadał o nihilizmie Zachodu i przyzwoleniu, jakie daje on bezprawiu - kiedyś w Bośni i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta