Niebezpieczne związki
Niebezpieczne związki
DOROTA FELMAN
Kreując się na autorytet moralny, niezawisły od jakiejkolwiek władzy, "Le Monde" sam stał się władzą. Te ogromne wpływy zaprowadziły gazetę w okolice, gdzie polityka, pieniądz i dziennikarstwo niebezpiecznie się zazębiają.
Na tle amerykańskiego ataku na Irak, recesji gospodarczej i politycznych podziałów, które wstrząsają wspólnym rynkiem, ONZ i giełdami od Nowego Jorku po Tokio, rola mediów jest dla nas, czytelników i telewidzów, nie do przecenienia. Czy jednak nie jesteśmy zalani informacjami do tego stopnia, że się nimi dławimy? Jak wybrać i uporządkować wszystkie dane, które podaje się nam w imię jawności i demokracji, ale których natłok budzi czasami wątpliwości co do intencji mediów względem tych, którzy nimi i nami rządzą? Rządzą czy manipulują?
Zbiegiem okoliczności, Francja i Polska przeżywają w dziedzinie mediów spore zamieszanie. I choć nie jest porównywalne, jeśli chodzi o konsekwencje polityczne, ma na pewno cechy wspólne. Dzieje się coś niedobrego - kruszy się jeden z fundamentów społeczeństwa otwartego. No, bo jak to właściwie jest z tymi niezawisłymi mediami, które mają umacniać demokrację i czynić z obywateli świadomych i odpowiedzialnych wyborców?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta