Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca pod ochroną

24 marca 2003 | Nasza Europa | GŁ
źródło: Nieznane

NASZ PIERWSZY DZIEŃ W UNII: BHP Wzrośnie rola "behapowców", ale na razie wydatki na nich stały się przedmiotem kontrowersji między władzami Polski i organami Wspólnoty

  • Co się zmieni
Praca pod ochroną

RYS. PAWEŁ GAŁKA

GRZEGORZ ŁYŚ

Do zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w niektórych polskich przedsiębiorstwach podchodzi się z niejaką nonszalancją. Działalność "behapowców" bywa traktowana z przymrużeniem oka, zwłaszcza tam, gdzie zagrożenia związane z pracą nie rzucają się w oczy.

Tymczasem Unia traktuje ochronę pracy jako jeden ze swych priorytetów. Problematyka ta stanowi najobszerniejszy dział wspólnotowego prawa pracy. UE wydała dotychczas ok. 100 dyrektyw zawierających przepisy odnoszące się do szeroko rozumianego bezpieczeństwa i higieny pracy. Najważniejszą z nich - nazywa się ją niekiedy "konstytucją" ochrony pracy w UE - jest dyrektywa ramowa nr 89/391 z 29 czerwca 1989 r. Na jej podstawie przyjęto 16 dyrektyw szczegółowych regulujących kwestie związane np. z poszczególnymi rodzajami zagrożeń.

Sprostanie wymaganiom unijnym - generalnie wyższym niż dotychczas przyjęte w Polsce - będzie wymagało sporego wysiłku ze strony pracodawców. Nie chodzi tu jednak, wbrew obawom niektórych właścicieli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2881

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament