Miasto usłane schodami
Miasto usłane schodami
BEATA KALINOWSKA
Jak wjechać na wózku inwalidzkim na dworzec Warszawa Śródmieście lub na Centralny? Jak skorzystać z kładek przy Trasie Łazienkowskiej albo dostać się do któregoś z reprezentacyjnych sklepów przy Nowym Świecie? Z takimi problemami borykają się w centrum stolicy niepełnosprawni oraz osoby starsze i matki z dziećmi w wózkach.
Warszawa wciąż jest miastem pełnym barier architektonicznych. Często nawet nowo powstające budynki użyteczności publicznej są niedostępne dla niepełnosprawnych.
- Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, lotnisko Okęcie, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej i metro - to są dobre przykłady dostosowania obiektów do potrzeb ludzi poruszających się na wózkach. Ale niepełnosprawni to także np. ludzie niewidomi i słabo widzący. Mamy sygnały, że metro, które trzeba ogólnie pochwalić, ma też pewne mankamenty, np. strefy niebezpieczne na peronach są zaznaczone za mało czytelnie dla osób z białymi laskami - mówi Justyna Stańczuk ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
A złe przykłady? Tych jest mnóstwo. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia niedostępny jest dworzec Warszawa Śródmieście, a Centralny jest dostępny tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta