To będzie milowe orzeczenie
Trybunał Sprawiedliwości wypowie się na temat odpowiedzialności odszkodowawczej państwa za orzeczenia sądów
To będzie milowe orzeczenie
RYS. ROCH FOROWICZ
TOMASZ TADEUSZ KONCEWICZ
Czy obywatel może dochodzić odszkodowania od państwa za szkodę poniesioną na skutek wydania orzeczenia sądowego nieprawidłowo interpretującego i stosującego prawo wspólnotowe?
Na takie pytanie będzie musiał odpowiedzieć Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (ETS). Rozstrzygnięcia można spodziewać się w tym roku.
Perypetie profesora prawa
Gerhard Kobler, profesor prawa na Uniwersytecie w Innsbrucku, kilka lat wykładał na uczelniach innych państw członkowskich Unii. Nie uwzględniono ich w stażu pracy, od którego zależy dodatek za wysługę lat. Profesor uznał, że jest to niebezpośrednia dyskryminacja zabroniona przez prawo wspólnotowe. Zgodnie z prawem austriackim osoba, która przez 15 lat piastuje stanowisko profesora na uniwersytecie austriackim, uzyskuje uprawnienie do takiego specjalnego dodatku. Prof. Kobler warunek ten spełniłby, gdyby zaliczono mu okres spędzony na uczelni innego państwa członkowskiego.
Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zwrócił się do ETS o wskazówki co do interpretacji prawa wspólnotowego. Chodziło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta