Swobodny przepływ towarów (między innymi)
Swobodny przepływ towarów (między innymi)
Znaczną część Aktu akcesyjnego zajmują wykazy terminów, określeń, nazw - i ich tłumaczenia na języki państw członkowskich
Uff, trzeba się przyznać, wzięliśmy na siebie karkołomne zadanie: omówienie Traktatu Przystąpienia do Unii 10 nowych państw, czyli dokumentu liczącego 6 tys. stron. Jak streścić poszczególne rozdziały, liczące po sto kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset stron maszynopisu, na trzech-czterech stronach...?
Dlatego też, zamiast robić coś, co wydaje się niewykonalne, próbujemy - coraz bardziej poznając ten dokument - przybliżyć jego logikę jako aktu prawnego i sposobu, w jaki jest skonstruowany. Myliłby się bowiem ktoś, kto sądziłby, że - nawet uporawszy się z lekturą owych ponad 6 tys. stron - dowie się wszystkiego o warunkach naszego przystąpienia do UE.
By tak się stało, powinien poznać także pełną treść wszystkich dotychczasowych aktów prawnych składających się na cały dorobek prawny - nie tylko samej UE, ale wszystkich wspólnot, na jakich jest zbudowana. Do wszystkich tych aktów prawnych i przepisów dotyczących różnych dziedzin odwołuje się Akt Akcesyjny, podając tylko te zapisy, które wprowadzają zmiany w dotychczas obowiązującej treści....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta