Co zmienić, co poprawić, co doprecyzować
Co zmienić, co poprawić, co doprecyzować
ALEKSANDER TOBIS
Kluczowymi przepisami kodeksu karnego umożliwiającymi sądom realizowanie polityki karnej są przepisy dotyczące: wymierzania kary, preferencji kar, ich zawieszania, warunkowego zwolnienia z odbywania części kary.
Problem wysokości sankcji grożących za popełnienie poszczególnych przestępstw pozostawiam na uboczu, był on już przedmiotem licznych dyskusji.
Art. 53: wymiar kary
Przepis ten powinien być tak sformułowany, aby odzwierciedlał możliwie najpełniej triadę powszechnie akceptowanych celów kary: odpłatę, oddziaływanie zapobiegawcze w stosunku do przestępcy i oddziaływanie zapobiegawcze wobec potencjalnych przestępców. Sformułowanie ustawowe powinno przy tym zawierać takie rozwiązanie, by możliwe było - jako wystarczające - oparcie skazania na jednej tylko racjonalizacji ukarania, nie wykluczając ich łączenia w podstawach aktu wymiaru kary.
Art. 53 zajmuje newralgiczne miejsce w k. k., sięgać trzeba po jego treść we wszystkich wyrokach skazujących i innych orzeczeniach sądowych wyznaczających i określających linię polityki karnej.
Czy projekty k. k. znajdujące się w Sejmie (prezydencki i obywatelski) zapewnią sądowi posługiwanie się przepisami o wymiarze kary w sposób umożliwiający realizację postulatu kary...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta