Skutki przekwalifikowania umów
Leasing w sprawozdaniu finansowym
Skutki przekwalifikowania umów
Wśród wielu nowych regulacji, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy o rachunkowości (uor) z 23 sierpnia 2001 r. (opublikowana w DzU z 2001 r nr 102, poz. 1117), znalazł się między innymi obowiązek ujawniania w sprawozdaniu finansowym leasingobiorcy użytkowanych przez niego obcych składników majątkowych. Wprowadzone zmiany spowodowały odmienne traktowanie umów leasingowych w prawie podatkowym i bilansowym. W efekcie znowelizowana uor zobowiązała firmy do przekwalifikowania umów traktowanych uprzednio jako leasing operacyjny na umowy leasingu finansowego.
Zmiany dotyczące leasingu mają głównie zastosowanie do umów zawartych po 1 stycznia 2002 r. Mając jednak na uwadze podstawowe zasady rachunkowości, czyli przedstawiania jasnego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz zachowania porównywalności danych, należałoby nowe wymogi prezentacji zastosować do umów podpisanych przed 1 stycznia 2002 r. Odnosi się to zwłaszcza do sytuacji, gdy wartość przedmiotów majątkowych finansowanych za pomocą leasingu jest istotna.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 3 ust. 4 uor leasingiem jest umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana finansującym, oddaje drugiej stronie - korzystającemu, środki trwałe lub wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta