Vademecum Rzeczpolitej - Urlopy: Rozdział I-IV: Pierwszy w życiu; Po raz kolejny; Co wpływa na nabycie prawa; Wymiar i staż
Pierwszy w życiu Spis treści
Warunkiem nabycia prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego jest przepracowanie określonego czasu. Oznacza to, że prawo to nabywa się "z dołu". W myśl art. 153 § 1 k.p. pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy pracy, w wymiarze połowy wymiaru przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do pozostałej części nabywa natomiast z upływem roku pracy.
Pojęcie "pierwszy urlop" należy rozumieć jako urlop pierwszy w życiu zawodowym danego pracownika, a nie pierwszy u danego pracodawcy. Oznacza to, że jest to urlop, do którego pracownik nabywa prawo, gdy podejmuje pracę po raz pierwszy w życiu lub gdy podejmuje kolejne zatrudnienie, ale u poprzednich pracodawców nie nabył jeszcze prawa do pierwszego urlopu.
Przykład:
Pracownik jest absolwentem szkoły wyższej. 1 maja 2002 r. podjął pierwszą w życiu pracę na czas nieokreślony. Sześciomiesięczny okres zatrudnienia minął 31 października 2002 r. W tym dniu nabył zatem prawo do pierwszego w życiu urlopu wypoczynkowego w wsokości połowy wymiaru przysługującego z upływem roku pracy, tj. 10 dni roboczych. Prawo do drugiej części nabył 30 kwietnia 2003 r.
Okres wymagany do nabycia prawa do pierwszego urlopu upływa w ostatnim dniu 6-miesięcznego lub rocznego okresu zatrudnienia.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta