Ubezpieczenie pracowników wysłanych za granicę
Polak w Unii, obywatel Unii w Polsce
Ubezpieczenie pracowników wysłanych za granicę
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o ważnym wyjątku od obowiązującej w krajach UE zasady podlegania przepisom o ubezpieczeniach społecznych państwa, w którym praca jest wykonywana. Dotyczy on tzw. pracowników wysłanych.
Szczegółowe warunki zwolnienia tych pracowników ze stosowania przepisów o ubezpieczeniach społecznych państwa przejściowego zatrudnienia określa decyzja nr 181 wydana 13 grudnia 2000 r. przez Komisję Administracyjną WE ds. zabezpieczenia socjalnego pracowników migrujących. Omówimy je poniżej.
Konieczna więź z przedsiębiorstwem
Zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia EWG nr 1408/71 pracownikiem wysłanym jest osoba, która z tytułu zatrudnienia w przedsiębiorstwie podlega przepisom o ubezpieczeniu społecznym jednego państwa członkowskiego (państwa wysyłającego) i została przez to przedsiębiorstwo wysłana do innego państwa członkowskiego (państwa zatrudnienia) w celu wykonywania pracy na rachunek tego przedsiębiorstwa.
Zakłada się, że praca jest wykonywana na rachunek przedsiębiorstwa państwa wysyłającego, jeśli jest wykonywana dla tego przedsiębiorstwa oraz utrzymana została więź pracownicza pomiędzy pracownikiem a przedsiębiorstwem, które go wysłało.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta