Vademecum Rzeczpolitej - Urlopy: Rozdział IX-XI: Jak udzielać; Na żądanie pracownika; Jak płacić za urlop
Jak udzielać Spis treści
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego określają art. 161 - 168 k.p. oraz rozp. urlopowe. Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu pracownikowi, który nabył do niego prawo, czyli do 31 grudnia danego roku. Jeżeli uczyni to wcześniej (czyli przed nabyciem prawa do urlopu), nie uprawnia go to do "potrącenia" tego urlopu z urlopu należnego w roku następnym. Roszczenie pracownika o przysługujący mu urlop lub ekwiwalent podlegałoby w takiej sytuacji oddaleniu tylko wtedy, gdyby było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (wyrok SN z 5 lutego 1980 r., sygn. akt I PRN 3/80, OSPiKA z 1981 r. z. 3, poz. 43).
Zgodnie z art. 152 k.p. pracownik ma prawo do urlopu nieprzerwanego. Oznacza to, że pracownik może wnioskować o udzielenie mu urlopu w pełnym wymiarze. Podzielenie urlopu na części może nastąpić wyłącznie na wniosek pracownika. Gdyby uczynił to pracodawca bez jego wniosku, takie działanie jest bezprawne. Gdy zaś pracownik złoży taki wniosek, co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Warszawa, 20 czerwca 2003 r.
Jan Kowalski starszy referent Do prezesa Zarządu ALFA Spółka z o.o.Wniosek o urlop
Proszę o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego za 2003 r. w wymiarze 10 dni w okresie od 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta