Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników; 18.06.2003

18 czerwca 2003 | Prawo | AG

Rzeczpospolita Czytelników

Polscy przedsiębiorcy na progu Unii

Wczoraj w naszej redakcji odbył się telefoniczny dyżur poświęcony problemom z VAT, jakie czekają polskich przedsiębiorców po przystąpieniu naszego państwa do Unii Europejskiej, a szczególnie zasadom ustalonym przez VI dyrektywę UE. Na pytania czytelników odpowiadał Roman Namysłowski, doradca podatkowy ze spółki Ernst & Young.

Czy zniesienie granic celnych między Polską a państwami Wspólnoty będzie miało bezpośredni wpływ na VAT płacony przez polskich przedsiębiorców zajmujących się obrotem towarowym z zagranicą?

Roman Namysłowski: Zniesienie granic celnych i zapewnienie swobodnego przepływu towarów oznacza istotną zmianę zasad opodatkowania VAT. Pojęcia "import" i "eksport" zostaną zastąpione odpowiednio przez "wewnątrzwspólnotowe nabycie" i "wewnątrzwspólnotową dostawę towarów". Podmiot, który wywiezie towary do innego państwa członkowskiego, nie będzie ich już eksportował z punktu widzenia VAT, lecz dokona wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Sposób opodatkowania tego rodzaju transakcji zależy od statusu kontrahenta. Jeżeli jest on podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb VAT w jednym z państw UE i udostępni swój numer identyfikacyjny, to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2952

Spis treści
Zamów abonament