Ciężar bezpiecznej waluty
Jean-Pierre Roth, prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego
Ciężar bezpiecznej waluty
Frank szwajcarski jest traktowany przez inwestorów jako bezpieczna waluta na trudne czasy. W razie wojny, ataków terrorystycznych czy innych światowych zagrożeń wszyscy kupują franki. Skąd taka reputacja?
JEAN-PIERRE ROTH: To bardzo trudno zrozumieć, ale rzeczywiście takie przekonanie tkwi głęboko w umysłach inwestorów. Da się to częściowo wyjaśnić historycznie. Było w przeszłości wiele kryzysów walutowych, w czasie których frank wzmacniał się. I to sprawiło, że inwestorzy zaczęli o nim myśleć jako o pieniądzu niepodatnym czy mniej podatnym na zagrożenia kryzysem. Ale rynki nie zawsze są racjonalne. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego wojna w Iraku miałaby zachęcać do inwestycji we franki szwajcarskie. A rynek tak uważa.
To prestiż, ale chyba też ciężar dla gospodarki szwajcarskiej. Żyjemy w niepewnych czasach i każdy nowy konflikt czy fala ataków terrorystycznych mogą spowodować aprecjację franka.
To naprawdę jest ciężar. Ale teraz aż tak tego nie odczuwamy. Kiedy spojrzeć na relację franka do euro w ciągu ostatnich czterech lat, widać, że skala aprecjacji była raczej ograniczona i wyniosła 1 - 2 procent.
Ale to dzięki ciężkiej walce. Bank centralny starał się, z sukcesem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta