Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vademecum Rzeczpolitej - Urlopy: Rozdział XII-XIII: Ekwiwalent pieniężny; Zwolnienia od pracy

18 czerwca 2003 | Vademecum Rzeczpospolitej | AT

Rozdział XII

Ekwiwalent pieniężny Spis treści

Ekwiwalent pieniężny przysługuje w razie niewykorzystania w naturze urlopu wypoczynkowego, w całości lub części, z powodu:

  • rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Z jednym wyjątkiem dotyczącym tego, kto zaangażuje się po raz kolejny w tym samym podmiocie bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej umowy, a strony postanowią o przesunięciu urlopu na później. Wówczas uiszczenie ekwiwalentu nie jest obowiązkowe.

  • powołania do zasadniczej, okresowej lub zawodowej służby wojskowej, do służby wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego albo do odbycia przeszkolenia wojskowego trwającego dłużej niż trzy miesiące.

  • skierowania do pracy za granicą, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej.

    Jest to katalog zamknięty. Oznacza to, że w żadnym innym przypadku pracodawca nie może wypłacić ekwiwalentu. Nawet wtedy, gdy porozumie się z pracownikiem w sprawie jego wypłaty podczas zatrudnienia. Taka umowa jest nieważna z mocy prawa.

    Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Tego dnia przełożony ma obowiązek go wypłacić. W razie opóźnienia pracownik może żądać odsetek za zwłokę, które od 1 lutego 2003 r. wynoszą 13 proc. w stosunku rocznym.

    Przy ustaniu zatrudnienia trzeba pamiętać

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2952

Spis treści
Zamów abonament