Vademecum Rzeczpolitej - Urlopy: Rozdział V-VIII: W normach równoważnych, na niepełnym etacie, w niedzielę i święto; Uzupełniający; Według proporcji; Na kilku etatach
W normach równoważnych, na niepełnym etacie, w niedzielę i święto Spis treści
Od 1 stycznia 2003 r. obowiązują także nowe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego zatrudnionym w szczególnych rozkładach czasu pracy, w których liczba dni wolnych w okresie rozliczeniowym przewyższa przypadającą na niego łączną liczbę niedziel, świąt i dni wolnych, wynikających z zasady pięciodniowego tygodnia pracy. Dotyczy to tzw. systemu równoważnych norm czasu pracy, w których dopuszcza się wyższy od 8-godzinnego dobowy wymiar czasu pracy oraz systemu stosowanego przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy.
Zgodnie z art. 154 § 4 k.p. w takich sytuacjach urlopu udziela się w dni pracy i dni wolne w takiej proporcji, w jakiej dni te występują w czasie wykonywania pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy. Aby więc posłać takiego pracownika na urlop, najpierw pracodawca musi ustalić odpowiednią proporcję. W tym celu należy porównać w danym okresie rozliczeniowym liczbę dni pracy tej osoby z liczbą jego dni wolnych w harmonogramie. Dodajmy, że chodzi tu o dni wolne z pominięciem: dni wolnych wynikających z pięciodniowego tygodnia pracy, niedziel i świąt będących dla pracownika dniami wolnymi oraz dni wolnych w zamian za przepracowane niedziele i święta.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta