Vademecum Rzeczpolitej - Urlopy wypoczynkowe, urlopy bezpłatne: Pytania i odpowiedzi
Anna Telec
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Anita Gwarek
PIERWSZY W ŻYCIU
W maju 2001 r. ukończyłam studia wyższe. Od 22 października do 30 listopada 2001 r. pracowałam, a potem - od 2 września 2002 r. do 31 marca 2003 r. u kolejnego pracodawcy. Kolejne zatrudnienie, w innej firmie, podjęłam 1 kwietnia tego roku i trwa ono do dziś. Dotychczas nie korzystałam jeszcze z urlopu wypoczynkowego. W jakim wymiarze i od kiedy on mi przysługuje?
Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego w życiu urlopu wypoczynkowego z upływem 6 miesięcy pracy w wymiarze połowy wymiaru, przysługującego po przepracowaniu roku. Zatem czytelniczka - skoro ukończyła studia wyższe - po roku zatrudnienia ma prawo do 20 dni. Pół roku jej pracy upłynęło 22 stycznia 2003 r., czyli u drugiego pracodawcy. Wtedy też nabyła ona prawo do 10 dni urlopu. Zatem - rozwiązując z nią umowę o pracę 31 marca 2003 r. - ów drugi pracodawca powinien rozliczyć się z nią z tych 10 dni, wypłacając za nie ekwiwalent. Jeżeli tego nie zrobił, radzimy zwrócić się o to do niego. W razie odmowy należy jak najszybciej poprosić o pomoc inspektora pracy, właściwego ze względu na siedzibę zakładu. Jeżeli i ten nic nie wskóra, pozostaje tylko wystąpienie z pozwem do sądu pracy.
Z upływem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta