Pośrednik coraz bardziej niezależny
Pośrednik coraz bardziej niezależny
JAKUB POKRZYWNIAK
Jak rozumieć niezależność brokera od zakładu ubezpieczeń, skoro otrzymuje od niego wynagrodzenie?
W nauce i w praktyce nie było i nie ma wątpliwości, że broker ubezpieczeniowy powinien działać przede wszystkim w interesie swojego "zleceniodawcy", czyli ubezpieczającego (podmiotu szukającego ochrony ubezpieczeniowej). Kontrowersje wywoływał problem, czy może on pracować na rzecz obydwu stron umowy ubezpieczenia jednocześnie.
Ustawa z 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej stanowiła, że broker nie może pozostawać w stosunku pracy z zakładem ubezpieczeń, nie może być członkiem władz tego zakładu ani stroną umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, których przedmiotem jest pośredniczenie w zawieraniu umów ubezpieczenia w imieniu zakładu ubezpieczeń. Osoba prawna prowadząca działalność brokerską nie mogła jednocześnie prowadzić działalności agenta ubezpieczeniowego, którego ustawa definiowała jako podmiot upoważniony przez zakład ubezpieczeń do stałego zawierania umów ubezpieczenia w imieniu i na rzecz tego zakładu lub pośredniczenia w zawieraniu umów.
W doktrynie zauważono zatem, że broker mógłby pracować na rzecz zakładu ubezpieczeń, jednak wyłącznie doraźnie, a nie w sposób stały, nie mógłby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta