Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dorabianie "na czarno"

17 lutego 1995 | Ekonomia | AK

KIG o szarej strefie

Dorabianie "na czarno"

Średnio co piąty zatrudniony w firmie prywatnej pracuje "na czarno", a prawie jedną trzecią wszystkich wynagrodzeń wypłaca się w tych przedsiębiorstwach nielegalnie. Pracownikami szarej strefy są najczęściej bezrobotni, spośród których co drugi przyznaje się do "dorabiania na boku".

Takie szacunki dotyczące nielegalnego zatrudnienia podaje Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej, który przeprowadził badania nad nieformalnym rynkiem pracy w trzech regionach Polski: łódzkim, warszawskim i przemyskim.

Kto dorabia

Nie ma zgody, ile osób naprawdę pracuje "na czarno". Szacunki w tej sprawie różnią się diametralnie. I tak np. z ankiet CBOS wynika, że do dodatkowych zajęć przyznaje się ok. 4 mln Polaków. Jawnie dorabia 2, 5 mln, a więc pozostałe 1, 5 mln osób powinno pracować nielegalnie.

Badania ankietowe przeprowadzone wśród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 407

Spis treści
Zamów abonament