Dorabianie "na czarno"
KIG o szarej strefie
Dorabianie "na czarno"
Średnio co piąty zatrudniony w firmie prywatnej pracuje "na czarno", a prawie jedną trzecią wszystkich wynagrodzeń wypłaca się w tych przedsiębiorstwach nielegalnie. Pracownikami szarej strefy są najczęściej bezrobotni, spośród których co drugi przyznaje się do "dorabiania na boku".
Takie szacunki dotyczące nielegalnego zatrudnienia podaje Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej, który przeprowadził badania nad nieformalnym rynkiem pracy w trzech regionach Polski: łódzkim, warszawskim i przemyskim.
Kto dorabia
Nie ma zgody, ile osób naprawdę pracuje "na czarno". Szacunki w tej sprawie różnią się diametralnie. I tak np. z ankiet CBOS wynika, że do dodatkowych zajęć przyznaje się ok. 4 mln Polaków. Jawnie dorabia 2, 5 mln, a więc pozostałe 1, 5 mln osób powinno pracować nielegalnie.
Badania ankietowe przeprowadzone wśród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta