Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Swoboda wypowiedzi wojskowych

17 lutego 1995 | Prawo | MN

Prosto ze Strasburga

Swoboda wypowiedzi wojskowych

Marek Antoni Nowicki

Nie można odmówić kolportażu tylko jednego pisma, podczas gdy w stosunku do innych ograniczeń takich się nie wydaje.

Austriackie Stowarzyszenie Demokratycznych Żołnierzy (VDSO) wydawało czasopismo pod nazwą "Der Igel". Zamieszczano tam krytyczne wypowiedzi na temat różnych problemów sił zbrojnych i służby wojskowej.

VDSO zwróciło się 27 lipca 1987 r. do federalnego ministra obrony o zgodę na kolportowanie "Der Igel" w koszarach wojskowych, tak jak to się robi z innymi czasopismami o tematyce wojskowej. Nie otrzymało żadnej odpowiedzi.

Gubi, działacz VDSO, kolportował egzemplarze jednego numeru w koszarach Schwarzenberg w Salzburgu 29 grudnia 1987 r. Oficer wydał rozkaz, aby przestał to czynić. Przełożony poinformował Gubiego 12 stycznia 1988 r. o przepisach zakazujących kolportażu jakichkolwiek publikacji na terenie koszar bez zezwolenia komendanta. Kilka dni później Gubi złożył do Wojskowej Komisji Skarg Federalnego Ministerstwa Obrony odwołanie od tego zakazu oraz od rozkazu z 29 grudnia. Zgodnie z zaleceniem tej komisji Wydział Skarg Ministerstwa Obrony odrzucił odwołanie. Trybunał Konstytucyjny nie przyjął skargi, jednak uchylił karę dyscyplinarną nałożoną na Gubiego za kolportaż.

W skardze do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 407

Spis treści
Zamów abonament