Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnica adwokacka

17 lutego 1995 | Prawo | DP

Fundacja Helsińska edukuje

Tajemnica adwokacka

Zaczęło się pod koniec 1993 r. , kiedy to do warszawskiego UOP i prokuratury wezwano dwóch adwokatów celem przesłuchania w charakterze świadków. Odmówili składania zeznań, powołując się na obowiązek zachowania tajemnicy wynikający z art. 6 prawa o adwokaturze. Przepis ten powiada, że "adwokat zobowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym się dowiedział w związku z udzielaniem pomocy prawnej".

Ponieważ adwokaci służyli fachową pomocą swym klientom, a UOP chciał poznać fakty, o których się dowiedzeli przy tej okazji, zapytali Naczelną Radę Adwokacką, czy organa UOP miały prawo nałożyć na nich skuteczny prawnie obowiązek złożenia zeznań.

Sprawa dotyczyła trzech przepisów, ich wzajemniej relacji i obowiązywania:

* art. 6 prawa o adwokaturze, którego treść przytoczyliśmy wyżej,

* art. 163 kodeksu postępowania karnego: "Osoby obowiązane do zachowania tajemnicy służbowej lub tajemnicy związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji mogą odmówić zeznań co do okoliczności, na które rozciąga się ten obowiązek, chyba że sąd lub prokurator zwolni te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 407

Spis treści
Zamów abonament