Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legalne czy nielegalne

17 lutego 1995 | Publicystyka, Opinie | JW

Rozwiązanie Sejmu

Legalne czy nielegalne

Jerzy Wierchowicz

Twierdzenie o nielegalności czy nieważności (ewentualnej) decyzji prezydenta o rozwiązaniu Sejmu, które to twierdzenie "a priori" przyjmują niemal wszyscy posłowie za oczywiste, nie wydaje się słuszne. Do legalności (ważności) każdej decyzji konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze musi ją wydać organ uprawniony. Prezydent jest osobą uprawnioną do wydania decyzji o rozwiązaniu Sejmu. Po drugie musi istnieć podstawa prawna.

Taką podstawą jest przepis art. 21 pkt 4 małej konstytucji. Twierdzi się jednak, że prezydent nie ma podstawy prawnej, albowiem budżet został uchwalony, ale myli się jednocześnie podstawę prawną z podstawą faktyczną zastosowania przepisu ww. A uchwalenie budżetu jest to zdarzenie faktyczne podlegające ocenie pod kątem wypełnienia dyspozycji ww. normy konstytucyjnej. I oczywiście powstał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 407

Spis treści
Zamów abonament