Ogólne zasady najmu
Prawo mieszkaniowe
Ogólne zasady najmu
Zygmunt Bidziński
Art. 6 i art. 20 ust. 1 pr. m. (patrz: wczorajsza "Rzeczpospolita") dopiero łącznie wyjaśniają istotę umowy najmu, bo pierwszy mówi o obowiązkach wynajmującego oraz o czasie, na jak ta umowa może być zawarta, drugi zaś o obowiązku najemcy płacenia czynszu i innych opłat.
Art. 6 wyraża też zasadę zawierania umów najmu na czas nie oznaczony, a zatem bez określenia ich terminu końcowego, wprowadzając prawo obu stron do wypowiadania najmu, w naszych realiach najczęściej przez wynajmującego. Wyjątkiem ma być najem na czas oznaczony, który po upływie podanego w umowie terminu automatycznie wygasa. Wówczas najemca ma lokal opuścić, a gdy tego nie uczyni dobrowolnie, zajmuje go już bez tytułu prawnego, co daje wynajmującemu podstawę do domagania się jego eksmisji. Wyjątkowość takiej umowy na czas oznaczony wynika z tego, że według art. 6 prawa mieszkaniowego na czas określony można wynająć lokal mieszkalny, gdy najem związany jest ze stosunkiem pracy (np. wynajęcie mieszkania dozorcy) lub gdy "zawarcia umowy najmu na czas oznaczony żąda najemca".
Dość trudno jednak wyobrazić sobie najemcę żądającego zawarcia z nim umowy mniej korzystnej dla niego, bo ograniczonej terminem, dlatego przepis ten wydaje się zbędny. Zdziwienie budzi to, że wyjątkową umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta