Nowa metoda leczenia raka, czyli jak świecą guzy
Nowa metoda leczenia raka, czyli jak świecą guzy
W tym roku powinny rozpocząć się w Polsce pierwsze na szerszą skalę badania kliniczne nowej obiecującej metody leczenia i rozpoznawania nowotworów (tzw. fotodynamicznej) , opracowanej przez prof. Alfredę Graczyk oraz innych specjalistów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Zaawansowane rozmowy na ten temat prowadzone są z dwoma firmami farmaceutycznymi: niemiecką i szwajcarską.
Podobna metoda testowana jest już od kilku lat w innych krajach, głównie w USA i Japonii. W Europie, w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i krajach skandynawskich weszła już w III fazę badań klinicznych, czyli badań porównawczych. W Polsce dopiero planowana jest I i II faza badań na ludziach, ale ma on jedną ważną zaletę: wykorzystywane w polskiej metodzie substancje wrażliwe na światło (tzw. fotosensybilizatory) są wyjątkowo trwałe i mogą być przez wiele lat przechowywane w niskiej temperaturze (--6 st. ), w stanie stałym. Mają dobrą rozpuszczalność w wodzie. Przed użyciem łatwo przygotować roztwór, który podaje się dożylnie lub śródtkankowo, bezpośrednio do guza. Nic dziwnego, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta