Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolny zawód i stosunek pracy

17 lutego 1995 | Prawo | MZ

Adwokaci -- radcowie prawni

Wolny zawód i stosunek pracy

Maciej Zieliński

Jedną z najistotniejszych kwestii dyskutowanych obecnie w Sejmie ustaw o adwokatach i radcach prawnych jest zdefiniowanie różnicy między tymi zawodami. Poseł Aleksander Bentkowski, adwokat, były minister sprawiedliwości, sprowadza tę różnicę do stosunku pracy. Twierdzi, że zawód adwokata był i jest zawodem wolnym. Do istoty zaś zawodu wolnego należy to, że nie ma stałej umowy o pracę, nie ma pracodawcy, a opiera się na umowie zlecenia. Jeśli więc podstawą stosunku między prawnikiem a klientem jest umowa zlecenia, to taki prawnik jest adwokatem, natomiast jeśli strony łączy umowa o pracę, to prawnik jest radcą prawnym.

W konsekwencji, mając na względzie obecną sytuację, adwokaci pozostaną adwokatami -- bo nie wolno im się zatrudniać na podstawie umowy o pracę, natomiast ci spośród radców prawnych, którzy prowadzą działalność na podstawie umów zlecenia -- w formie kancelarii indywidualnych bądź spółek radców prawnych albo adwokatów z radcami prawnymi -- staną się automatycznie adwokatami, zostaną wpisani na listę adwokatów i będą wykonywali ten zawód. Pozostali radcowie prawni, którzy są w stosunku pracy, pozostaną radcami i nie będą mieli prawa wykonywania zawodu adwokata.

W praktyce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 407

Spis treści
Zamów abonament