Niefortunne orzeczenie
Niefortunne orzeczenie
Prawo niby jest, ale jakby go było coraz mniej. W tych trudnych dla praworządności czasach znaczna odpowiedzialność spada na trzeci filar konstytucyjnego podziału władzy, czyli sądownictwo. Niestety, coraz częściej, jak się wydaje, ciężaru tej odpowiedzialności sądy nie są w stanie udźwignąć.
Szokującym przykładem ogrywania prawa jest omówiony w "Rzeczpospolitej" z 14--15 stycznia 1995 r. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie ze skargi spółki "Rolimpex" na decyzję Izby Skarbowej w Warszawie, która odmówiła tej spółce zapłaty odsetek z tytułu zwrotu w maju 1993 r. nadpłaty w podatku dochodowym, powstałej wskutek wcześniejszego (za 1989 r. ) opodatkowania różnic kursowych.
Otóż podstawą wyrokowania był tu przepis art. 29 ust. 2 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. nr 27, poz. 111 z późn. zm. ; tekst jednolity: Dz. U. z 1993 r. nr 108, poz. 486 z późn. zm. ), stanowiący, że:
"Nadpłaty wynikłe w związku z uchyleniem lub zmianą decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego podlegają od dnia zapłaty oprocentowaniu w wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych".
Przedmiotowa ustawa w art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta