Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Początki obrotu pozagiełdowego

17 lutego 1995 | Ekonomia | SW

W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii

Początki obrotu pozagiełdowego

Stanisław Wilczyński

Amerykański rynek pozagiełdowy powstał około roku 1871, wtedy też powstała jego nazwa (over the counter) . W latach 20. i 30. na rynku pozagiełdowym zdobywały kapitał (w drodze emisji pierwotnych) spółki budowy dróg, przemysłowe oraz obracano tam obligacjami municypalnymi -- miast i stanów.

Do roku 1971 rynek pozagiełdowy w USA był raczej nieprzejrzysty i chaotyczny. Tabele kursów były dostarczane przez posłańców, ale były spóźnione o godziny lub dni. Dopiero kontakt telefoniczny lub telegraficzny pozwalał ustalić, jaki właściwie jest aktualny kurs. Potem rynek stał się przejrzysty i szybko rósł. To, co trzymało spółki przy rynku pozagiełdowym to konkurencja między market makerami, która nakazywała im troskę o akcje notowane na rynku pozagiełdowym.

W USA

Choć początkowo Securities Exchange Act (1934) poważnie ograniczył rolę organizacji samoregulujących, poprawka z 1938 (Maloney Act) zezwalała na tworzenie stowarzyszeń maklerów i wyposażyła je w prawo tworzenia i wcielania w życie zasad, dotyczących standardów i reguł postępowania w zakresie rynku pozagiełdowego. Powstała w roku 1939 National Association of Securities Dealer szybko sprostała wyzwaniu, tworząc m....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 407

Spis treści
Zamów abonament