Początki obrotu pozagiełdowego
W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii
Początki obrotu pozagiełdowego
Stanisław Wilczyński
Amerykański rynek pozagiełdowy powstał około roku 1871, wtedy też powstała jego nazwa (over the counter) . W latach 20. i 30. na rynku pozagiełdowym zdobywały kapitał (w drodze emisji pierwotnych) spółki budowy dróg, przemysłowe oraz obracano tam obligacjami municypalnymi -- miast i stanów.
Do roku 1971 rynek pozagiełdowy w USA był raczej nieprzejrzysty i chaotyczny. Tabele kursów były dostarczane przez posłańców, ale były spóźnione o godziny lub dni. Dopiero kontakt telefoniczny lub telegraficzny pozwalał ustalić, jaki właściwie jest aktualny kurs. Potem rynek stał się przejrzysty i szybko rósł. To, co trzymało spółki przy rynku pozagiełdowym to konkurencja między market makerami, która nakazywała im troskę o akcje notowane na rynku pozagiełdowym.
W USA
Choć początkowo Securities Exchange Act (1934) poważnie ograniczył rolę organizacji samoregulujących, poprawka z 1938 (Maloney Act) zezwalała na tworzenie stowarzyszeń maklerów i wyposażyła je w prawo tworzenia i wcielania w życie zasad, dotyczących standardów i reguł postępowania w zakresie rynku pozagiełdowego. Powstała w roku 1939 National Association of Securities Dealer szybko sprostała wyzwaniu, tworząc m....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta