Strój specjalnie do pracy
Strój specjalnie do pracy
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Wydatki na ubrania pracownika czy osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie są kosztem uzyskania przychodów. Chyba że w ten sposób sfinansowano zakup odzieży i obuwia roboczego, które pracodawca - stosownie do przepisów prawa pracy - obowiązany jest dostarczać pracownikom i innym zatrudnionym, a także wydatki na odzież, która np. ze względu na nadruk logo firmy, może pełnić funkcje reklamowe.
Wydatki osoby prowadzącej działalność gospodarczą na ubranie używane w związku z prowadzeniem firmy i załatwianiem jej spraw nie stanowią kosztu uzyskania przychodu z tej działalności. Orzecznictwo NSA jest tu jednoznaczne, choć sąd ten nie ma wątpliwości, że odpowiedni wygląd może mieć wpływ na wzajemny stosunek kontrahentów. Nie przesądza to jednak o tym, że wydatek na zakup ubrania jest wydatkiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej (por. NSA wyroku z 9 lutego 1999 r. sygn. I SA/Wr 714/97).
Biznesmen w stosownej odzieży
Obszerną prawnopodatkową ocenę takich wydatków, przyjmowaną potem w innych orzeczeniach NSA, zawiera wyrok z 29 listopada 1994 r. (sygn. SA/Wr 1242/94). Dotyczy on sprawy, w której przedstawiciele fiskusa zakwestionowali zaliczenie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta