Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powtórka z Gombrowicza

05 lipca 2003 | Książki | ES
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Stulecie urodzin autora "Ferdydurke" przypada dopiero w przyszłym roku, ale wydawcy najwyraźniej starają się nieco wyprzedzić rocznicowe obchody.

Powtórka z Gombrowicza

Rysunek do francuskiego wydania "Historii Witolda Gombrowicza

Ilustracja Jan Lebenstein

Elżbieta Sawicka

ic z takim trudem nie poddaje się zdefiniowaniu jak aforyzm - pisał Umberto Eco w eseju poświęconym aforyzmom i paradoksom Oskara Wilde'a. Włoski pisarz i literaturoznawca podjął też ten temat w innym szkicu - "Pitigrilli: człowiek, który zgorszył moją mamę". Czy Pitigrilli, autor "niemoralnych dziełek" z lat dwudziestych pisywał aforyzmy? Czy wydawał je w specjalnych tomikach? Nie. Jednak jego powieści i opowiadania - uważa Eco - w gruncie rzeczy są serią aforyzmów, które da się wyodrębnić i badać. Włodzimierz Bolecki podobnie twierdzi o Gombrowiczu.

Aforystyka nie była osobnym gatunkiem w twórczości autora "Ferdydurke". Witold Gombrowicz nigdy nie opublikował specjalnego zbioru własnych złotych myśli. "A jednak - pisze Bolecki w "Posłowiu" do wyboru aforyzmów pisarza - rozmaite odmiany wypowiedzi sentencjonalnych - od maksym, gnom i aforyzmów po większe całości, takie jak ČmyśliÇ czy uwagi - stanowią zasadniczy składnik wielu jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2966

Spis treści
Zamów abonament