Nie warto się śpieszyć
Nie warto się śpieszyć
OLGIERD BAGNIEWSKI
Bliska już perspektywa wejścia Polski do Unii Europejskiej powoduje, że coraz częściej dyskutuje się o kwestiach związanych z następnym etapem integracji - wprowadzeniem wspólnej waluty. Przed podjęciem decyzji w tej sprawie należy rozważyć, czy szybkie wejście do strefy euro będzie korzystne dla naszej gospodarki. A to wcale nie jest jednoznaczne.
W dyskusjach o przyszłym wejściu do Unii Gospodarczo-Walutowej więcej autorów zwraca uwagę na najważniejszy parametr tego etapu integracji - ustalenie relacji wymiennej złotego do euro. Jest to bardzo istotne, ponieważ przez co najmniej dwa lata kurs złotego będzie utrzymywał się w granicach tej wielkości, będzie ona także podstawą przeliczenia należności i zobowiązań w złotych na euro.
Wydaje się, że rozważania w tej kwestii należy jednak poprzedzić odpowiedzią na pytanie: czy aby na pewno gospodarka polska skorzysta na szybkiej integracji walutowej? Inaczej mówiąc - jakie warunki powinny być spełnione, żeby można było podjąć decyzję o negocjacjach w sprawie przystąpienia do strefy euro? Chodzi oczywiście o warunki, przy których takie posunięcie byłoby korzystne dla naszej gospodarki.
Unia Europejska jest unią ekonomiczną krajów, w których nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta