VAT nie bez wad
VAT nie bez wad
PROF. WITOLD MODZELEWSKI, DORADCA PODATKOWY, BYŁY WICEMINISTER FINANSÓW I GŁÓWNY WSPÓŁAUTOR USTAWY O VAT
ANNA GRABOWSKA
Dokładnie 5 lipca 1993 r. weszła w życie ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, powszechnie nazywana ustawą o VAT. Była to rewolucja w polskich podatkach. Ostatni akord tworzenia współczesnego systemu podatkowego opartego na trzech filarach: podatku dochodowym od osób prawnych, fizycznych oraz nowoczesnym podatku obrotowym. To VAT-em i akcyzą stoi polski budżet, a wpływy z nich przekraczają 40 proc. dochodów ze wszystkich podatków.
VAT (z angielskiego - podatek od wartości dodanej) co do zasady ma obejmować każdą fazę obrotu i być neutralny finansowo dla przedsiębiorcy. Sprawdza się to jednak tylko wtedy, gdy obydwaj kontrahenci są VAT-owcami. Zakupy muszą się też wiązać z czynnościami opodatkowanymi. To prowadzi do wniosku, że najlepiej, aby wszyscy przedsiębiorcy byli podatnikami, i być może kiedyś do tego dojdzie. Jednak na razie pełno jest zwolnień podmiotowych i przedmiotowych. Co więcej, w projektowanej obecnie zupełnie nowej ustawie przewiduje się ok. 40 artykułów określających właśnie zwolnienia.
Mimo to jest nadzieja, że ułatwi ona życie podatnikom....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta