Recesja trwa od 11 września
Recesja trwa od 11 września
- Dla podróżników
Wydawcy przewodników: udział w rynku
Łukasz Gołębiewski
Datę 11 września 2001 świat zapamięta jako dzień ataku terrorystycznego na wieże nowojorskiego World Trade Center. Dla rynku turystycznego ma wymiar ekonomiczny, obroty wielu biur podróży spadły nawet o 30 procent, systematycznie zmniejsza się sprzedaż przewodników, map i atlasów.
Informacje o wybuchu bomby na dyskotece na wyspie Bali czy o zabitych turystach w Kenii, wojna w Afganistanie i w Iraku, obawy przed kolejnymi atakami terrorystycznymi - wszystko to odcisnęło piętno na turystyce zagranicznej i znalazło odzwierciedlenie także na rynku księgarskim. Spadała liczba sprzedawanych przewodników po Turcji, Egipcie, Izraelu, Tunezji, a utraconych obrotów nie zrównoważył większy popyt na przewodniki po Polsce.
Kierunki bliższe i tańsze
W 2002 roku liczba sprzedanych przewodników zmniejszyła się o ponad 9 proc., ale wartość sprzedaży była mniejsza nawet o ponad 15 proc. Ma to związek przede wszystkim ze zmianą oferty. Pojawiło się w sprzedaży wiele tanich serii - niewielkich książek wydawanych w formie kieszonkowej lub pozbawionych kolorowych stron. Dla przykładu w Wiedzy i Życiu hitem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta