Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gustaw Herling-Grudziński - wątek żydowski

05 lipca 2003 | Książki | ZK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

W KRĘGU BIOGRAFII I TWÓRCZOśCI

Gustaw Herling-Grudziński - wątek żydowski

Od lewej: Dorota z Bryczkowskich Herling-Grudzińska (1880 - 1932) Gustaw Herling-Grudziński, gimnazjalista, 1935 r. Józef Herling-Grudziński (1872 - 1943)

Zdjęcia: archiwum rodziny pisarza (2), zbiory prof. Ireny Furnal

Zdzisław Kudelski

daję sobie sprawę, że taki tytuł może być odczytywany jako szukanie sensacji i tematów modnych. Moja wypowiedź nie będzie w tym akurat punkcie polemiką z Ewą Bieńkowską i jej książką o Herlingu "Pisarz i los" (Zeszyty Literackie, Warszawa 2002). Podobnie jak autorkę zdumiewa mnie milczenie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o swoich korzeniach. Czy to zdumienie jest uzasadnione? Sądzę, że tak. Opowieść o nim mogłaby się rozpocząć cytatem z zachowanego dokumentu:

"Działo się w osadzie Daleszycach 17 lipca 1919 roku o godzinie pierwszej po południu. - Zgłosił się osobiście Jakób-Josek Herling vel Grudziński 47 lat mający kupiec czasowo zamieszkały we wsi Skrzelczyce (...), a stały mieszkaniec miasta Kielce w obecności świadków (...) zgłosił nam dziecię płci męskiej, oświadczając iż ono urodziło się we wsi Skrzelczycach (...) 20 maja roku bieżącego o godzinie siódmej rano ze ślubnej jego żony Dobrysi z Bryczkowskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2966

Spis treści
Zamów abonament