Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hazard z fluorem

22 lutego 1995 | Nauka i Technika | KF

Hazard z fluorem

Nowoczesny przemysł kosmetyczny zarzuca nas pastami do zębów z fluorem. Fluor uchodzi w potocznej wiedzy za "utwardzacz" zębów. Ma uspokoić nasze "słodkie" sumienie. Tymczasem próchnica wcale nie jest chorobą powstającą z niedoboru fluoru. Bo bez cukru nie ma próchnicy. Stosowanie fluoru do zwalczania tej choroby zębów przypomina wyganianie diabła szatanem.

Nasz organizm potrzebuje minimalnych, wręcz śladowych ilości tego pierwiastka, którego i tak jest dość w naszej diecie. Fluor wszedł do niej wraz z dymem i pyłami przemysłowymi, nawozami sztucznymi i środkami ochrony roślin. Do otoczenia człowieka dostaje się też drogą naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie -- wietrzenia skał, wybuchów wulkanów, wymywania przez opady atmosferyczne.

Problem zanieczyszczenia środowiska fluorkami zrodził się dopiero we współczesnym świecie. Naukowcy na Zachodzie są zaniepokojeni: fluorki są znajdowane obecnie w serach, w piwie, w jarzynach, w napojach chłodzących, a nawet w mieszankach dla niemowląt.

Stał się składnikiem biosfery

występuje w powietrzu, wodzie, żywności i paszy dla zwierząt. Głównym jego "dostarczycielem" do środowiska są huty aluminium, huty stali, huty szkła, cegielnie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 411

Spis treści
Zamów abonament