Ustanie stosunku najmu
Prawo mieszkaniowe
Ustanie stosunku najmu
Zygmunt Bidziński
Rozdział 5 prawa mieszkaniowego (w skrócie pr. m. ), zatytułowany "Ustanie stosunku najmu", zajmuje się wyłącznie określeniem, kiedy, z jakich przyczyn i w jaki sposób może rozwiązać najem wynajmujący. Oczywiste jest, że prawo takie przysługuje także najemcy, z tym że nie ma on żadnych prawnych ograniczeń. Wynajmujący może natomiast rozwiązać umowę najmu tylko z ważnych przyczyn, które wyczerpująco wymienia art. 32 pr. m. Ponadto wart. 33 pr. m. mowa jest o innych jeszcze ważnych przyczynach, które uprawniają wynajmującego do wytoczenia powództwa o rozwiązanie najmu i nakazanie najemcy opuszczenia lokalu mieszkalnego.
Wynajmujący wypowiada zatem umowę najmu z przyczyn wymienionych w art. 32 pr. m. , a jeżeli po upływie okresu wypowiedzenia najemca dobrowolnie lokalu nie opuści, wnosi powództwo o eksmisję. Może także, zprzyczyn podanych w art. 33 pr. m. , domagać się, aby sąd rozwiązał umowę i orzekł o eksmisji.
Jako ważne przyczyny uprawniające wynajmującego do wypowiedzenia umowy najmu ustawa wymienia wart. 32 powody znane już z dawnego prawa lokalowego. Są nimi: używanie przez najemcę lokalu niezgodnie z przeznaczeniem; wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, co czyni uciążliwym korzystanie zinnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta