Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustanie stosunku najmu

22 lutego 1995 | Prawo | ZB

Prawo mieszkaniowe

Ustanie stosunku najmu

Zygmunt Bidziński

Rozdział 5 prawa mieszkaniowego (w skrócie pr. m. ), zatytułowany "Ustanie stosunku najmu", zajmuje się wyłącznie określeniem, kiedy, z jakich przyczyn i w jaki sposób może rozwiązać najem wynajmujący. Oczywiste jest, że prawo takie przysługuje także najemcy, z tym że nie ma on żadnych prawnych ograniczeń. Wynajmujący może natomiast rozwiązać umowę najmu tylko z ważnych przyczyn, które wyczerpująco wymienia art. 32 pr. m. Ponadto wart. 33 pr. m. mowa jest o innych jeszcze ważnych przyczynach, które uprawniają wynajmującego do wytoczenia powództwa o rozwiązanie najmu i nakazanie najemcy opuszczenia lokalu mieszkalnego.

Wynajmujący wypowiada zatem umowę najmu z przyczyn wymienionych w art. 32 pr. m. , a jeżeli po upływie okresu wypowiedzenia najemca dobrowolnie lokalu nie opuści, wnosi powództwo o eksmisję. Może także, zprzyczyn podanych w art. 33 pr. m. , domagać się, aby sąd rozwiązał umowę i orzekł o eksmisji.

Jako ważne przyczyny uprawniające wynajmującego do wypowiedzenia umowy najmu ustawa wymienia wart. 32 powody znane już z dawnego prawa lokalowego. Są nimi: używanie przez najemcę lokalu niezgodnie z przeznaczeniem; wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, co czyni uciążliwym korzystanie zinnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 411

Spis treści
Zamów abonament