Spekulacje wróżek
W ustroju demokratycznym kampania wyborcza trwa cały czas
Spekulacje wróżek
Wierzy pan w spiskową teorię dziejów?
Nie. Ona zakłada, że procesy społeczne, w tym polityczne, są nie tylko do końca przewidywalne, ale także są do końca sterowalne. To jest nieprawda. Nie wierzę w spiskową teorię dziejów, co nie znaczy, że zaprzeczam istnieniu spisków. Tych było wiele, i to od zarania dziejów ludzkości. To jest zjawisko naturalne, towarzyszące zbiorowemu życiu ludzi. Jednak tylko niektóre ze spisków są skuteczne, i to wyłącznie dlatego, że trafiły akurat na dogodną glebę społeczną.
Choć nie wierzy pan w spiskową teorię dziejów, to czy przy ostatnim zawirowaniu politycznym (przy zawetowaniu przez prezydenta ustaw budżetowej i podatkowej, przy ostrzeżeniu o możliwości rozwiązania parlamentu) nie miał pan wrażenia, że mówiliśmy "rząd", a myśleliśmy "wybory prezydenckie"?
Zgoda. Wiele zachowań czy decyzji polityków jest niezrozumiałych, jeśli oderwiemy je od konteksu wyborów prezydenckich, a być może również przyspieszonej kampanii parlamentarnej. Tak właśnie interpretuję zachowania prezydenta Wałęsy. Także to, że pan Kwaśniewski nie został członkiem rządu, może świadczyć, iż poważnie rozpatruje swój udział w wyborach prezydenckich. On zdaje sobie sprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta