Przeniesienie praw z akcji spółki publicznej w obrocie wtórnym pozagiełdowym
Polemiki
Przeniesienie praw z akcji spółki publicznej w obrocie wtórnym pozagiełdowym
Jan Mojak
W interesującym artykule "Przeniesienie własności akcji spółki publicznej poza obrotem giełdowym" ("Rzeczpospolita" z 9 grudnia 1994 r. ) Andrzej W. Wiśniewski stawia tezę o dopuszczalności sprzedaży akcji spółki publicznej w rozumieniu art. 52 dustawy z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi ifunduszach powierniczych (tekst jedn. Dz. U. z 1994 r. nr 58, poz. 239) , w drodze prywatnej transakcji zawieranej poza giełdą.
Autor opiera swoje twierdzenie na założeniu, że zgodnie z przepisami ustawy z 22 marca 1991 r. brak podstaw do przyjęcia, iż każda transakcja papierami wartościowymi dopuszczonymi do publicznego obrotu stanowi obrót publiczny i musi się odbywać w trybie określonym w tej ustawie oraz aktach wykonawczych do niej. W konsekwencji -- zdaniem A. W. Wiśniewskiego -- zawarcie prywatnej, pozagiełdowej umowy sprzedaży akcji upoważnia klienta biura maklerskiego do żądania, aby prowadzące jego rachunek inwestycyjny biuro "obeszło" obowiązujące przepisy w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz rozliczania transakcji maklerskich i zrealizowało tę transakcję przez wydanie kupującemu nowego świadectwa depozytowego.
Autor zastanawia się też nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta