Od 1 marca po nowemu * Powszechne, dla tych o najniższych dochodach
Zasiłki rodzinne
Od 1 marca po nowemu * Powszechne, dla tych o najniższych dochodach
Od 1 marca 1995 r. zasiłki rodzinne stają się świadczeniem powszechnym, niezależnym od ubezpieczenia społecznego, a więc od zatrudnienia, zależnym natomiast od niskiego dochodu. Przeznaczone są bowiem dla najsłabszych finansowo.
Granicą dochodu, która upoważnia do zasiłku rodzinnego, jest 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na osobę w rodzinie. Obecnie jest to 312, 05 zł (3. 120. 500 starych zł) . Zasiłek wyniesie 21 zł miesięcznie na osobę i od przyszłego roku będzie waloryzowany w marcu wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług.
Świadczenie to straci w tym systemie ok. 3 mln osób odochodach wyższych niż owe 50 proc. średniej płacy na osobę. Otrzyma go jednak ok. 600 tys. osób, które dotąd nie miały do niego prawa, ponieważ nie były objęte ubezpieczeniem społecznym. Będzie przyznawany tylko na pół roku na wniosek zainteresowanych.
Na temat nowych przepisów, tj. ustawy z 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. nr 4 z 1995 r. , "Rzeczpospolita" z 18 stycznia) , z naszymi czytelnikami rozmawiali eksperci z Departamentu Zasiłków ZUS -- Hanna Perło i Paweł Konopielko -- podczas telefonicznego dyżuru w redakcji. Oto zapis tych rozmów.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta