Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W osobowych wspólnicy, w kapitałowych - sama spółka

16 września 2003 | Dobra firma | PW

FIRMA WOBEC WIERZYCIELI

Kto odpowiada za zobowiązania w spółkach prawa handlowego

W osobowych wspólnicy, w kapitałowych - sama spółka

Odpowiedzialność wspólnika w spółkach prawa handlowego nie jest zawsze taka sama. Zależy m.in. od typu spółki, chwili wpisania jej do rejestru itp. Przedsiębiorcy zastanawiający się nad decyzją, jaką spółkę założyć, muszą wiedzieć, z czyjego majątku i do jakiej wysokości przyszli wierzyciele będą mogli dochodzić swoich roszczeń.

Podstawowa i najłatwiejsza do zapamiętania różnica w odpowiedzialności wspólników dotyczy spółek osobowych i kapitałowych. Zasadą jest bowiem, że wspólnicy spółek osobowych (jawnej, komandytowej, partnerskiej i komandytowo-akcyjnej) odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. W spółkach kapitałowych (z o.o. i akcyjnej) generalnie odpowiada sama spółka. Od zasady tej kodeks spółek handlowych (k.s.h.) przewiduje jednak sporo wyjątków, które przedsiębiorcy - dla własnego bezpieczeństwa - powinni znać.

Dość istotny jest moment powstania spółki (pokrywający się z chwilą jej wpisu do rejestru przedsiębiorców, z wyjątkiem - choć kwestia jest dyskusyjna - spółki jawnej). Inaczej bowiem wygląda odpowiedzialność osób działających w imieniu spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3027

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament