Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójny monolog nie pomaga

16 września 2003 | Publicystyka, Opinie | TU

Nowy wróg nazywa się Erika Steinbach. Jednak posłanka CDU nie wywodzi się z kręgów nacjonalistycznych ani też do nich nie należy.

Podwójny monolog nie pomaga

Moi rodzice pochodzą z Wrocławia, a dokładniej z Breslau. Mój ojciec chodził tam do katolickiego Gimnazjum im. św. Macieja, w którym dziś znajduje się część zbiorów Biblioteki Ossolińskich. Część uczniów, w tym także mój ojciec, odmówiła wstąpienia do Hitlerjugend i miała z tego powodu kłopoty z gestapo. Przejściowo byli nawet aresztowani. Później większość z nich wysłana została na front wschodni. Ojciec mojej matki był urzędnikiem i działaczem katolickiej partii Centrum, został zwolniony przez nazistów. Obie rodziny musiały w roku 1945, pod eskortą polskich milicjantów, wyruszyć w kolumnach na Zachód. Jedna z moich babek tego nie przeżyła, inni krewni również, w tym także małe dzieci. Moja matka do dzisiaj nie chce mówić o tym, co przeżyła w 1945 roku.

W dzieciństwie słyszałem od niej wiele gorzkich słów o Polakach. Zmieniło się to dopiero wtedy, gdy spotkała moją narzeczoną, dziś moją żonę, która pochodzi akurat z jej rodzinnego Wrocławia. Nigdy jednak nie usłyszałem od moich rodziców, wujków i ciotek: Musimy wyrzucić Polaków z naszych domów. Raczej przystali na swój los, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3027

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament