Bajka prawdę ci powie
Bajka prawdę ci powie
IZABELA REDLIŃSKA
W bajkach drzemie niezwykła moc. Bajki leczą, oswajają najgorsze ludzkie instynkty, budują wyobrażenie o świecie. Potrafią czynić cuda, z których nie zdajemy sobie sprawy. Nic więc dziwnego, że skutki czytania bajek analizują naukowcy, a do ich pisania wzięła się ostatnio Madonna.
Bajka o Królewnie Śnieżce jest szkodliwa wychowawczo - ogłosili naukowcy z uniwersytetu w estońskim Tartu. Dlatego proponują, by usunąć ją z programu lektur dla szkół podstawowych. Badacze doszli do wniosku, że bajka jest głupia i naiwna, jak zresztą sama Śnieżka, która pozwala się oszukiwać, pierze, sprząta u krasnali, co jest formą zapłaty za możność mieszkania w ich domku. W postawie bohaterki widzą nielicujący ze współczesnością wizerunek kobiety - gospodyni domowej.
Z elementarza niedojrzałego człowieka
- Dyskusja o tym, czy czytać dzieciom baśnie, była prowadzona już dwieście lat temu - mówi dr Grzegorz Leszczyński, badacz literatury dla dzieci i młodzieży z Instytutu Literatury Polskiej UW. W roku 1946 na łamach "Odrodzenia" głos w tej kwestii zabrał krytyk Wiesław Osterloff, publikując głośny artykuł "Kryminalistyka i bajki Grimma". Udowadniał w nim, że Niemcy są narodem okrutnym, ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta